رادیو بین‌المللی فرانسه/ ۱۱ شهریور ۱۳۹۶

نیلوفر بیضایی قصه‌های مهشید امیرشاهی را روی صحنه تئاتر می‌برد؛ گفت‌ و گو با نیلوفر بیضایی

نیلوفر بیضایی، کارگردان ایرانی ساکن آلمان این روزها مشغول آماده‌کردن نمایشی ست که آن را براساس قصه‌های مهشید امیرشاهی، نویسنده ساکن فرانسه بازنویسی کرده است.

او از پنج قصه این نویسنده و همچنین بخشی از رمان “درحَضَر” او استفاده کرده تا اثرش را آماده کند.

قرار است نیلوفر بیضایی و گروه بازیگرانش در اکتبر و نوامبر آینده در فرانکفورت این نمایش را اجرا کنند.

این کارگردان تئاتر از پنج قصه و یک رمان مهشید امیرشاهی بهره برده تا مجموعه اپیزودهای “یک” نمایش را بنویسد. اپیزودهایی که به یکدیگر مرتبطند و در نهایت مضمون واحدی را شکل می‌دهند.

نیلوفر بیضایی که پیش از این نیز سابقه پرداخت نمایشی برخی متون ادبی را داشته، درباره نحوه انتخاب داستان‌ها می‌گوید که قصدش انتخاب داستان‌هایی با راوی زن بوده، راویانی که هرکدام تجربه یک زندگی شخصی و در عین حال اجتماعی را داشته‌اند.

نیلوفر بیضایی از بیش از سه دهه پیش در آلمان زندگی کرده، در این کشور ادبیات آلمانی، تئاتر و سینما خوانده و همچنین بیشتر از بیست سال پیش گروه ئتاتر دریچه را پایه‌گذاری کرده است. ااین نویسنده و کارگردان تئاتر، تاکنون چندین نمایش را در شهرهای مختلف دنیا اجرا کرده است. از جمله آثار او نمایش‌های “بوف کور”، “یک پرونده، دو قتل” و همچنین “دختران خورشید” است. نمایش “”چهره به چهره، در آستانه فصلی سرد” او به زندگی و افکار طاهره قرة العین و فروغ فرخزاد می‌پردازد.

از مضمون‌های آثار نیلوفر بیضایی نیز “زن”، “هویت” و همچنین “تبعید” است.

این نویسنده و کارگردان تئاتر به رادیو بین‌المللی فرانسه درباره اهمیت کارکردن به زبان فارسی در خارج از ایران برای حفظ ادبیات و هنر فارسی در تبعید می‌گوید که در این سالها کارکردن به زبان فارسی برای او به منزله نوعی ارتباط با همه ایرانیان در گوشه گوشه دنیاست:

اما فعالیت به زبان فارسی در کشوری دیگر چندان هم آسان نیست. نیلوفر بیضایی از مشکلات و مسائل این راه می‌گوید که بخش عمده آن به گفته وی به دلیل عدم حضور نویسندگان و هنرمندان تبعیدی در وطن و پراکندگی آنهاست.

نمایش “در این مکان و در این زمان” به کارگردانی نیلوفر بیضایی قرار است روزهای 28 و 29 اکتبر و همچنین 25 نوامبر آینده در فرانکفورت اجرا شود. در دو شب نخست اجرای این نمایش “مهشید امیرشاهی”، نویسنده داستان‌هایی که نیلوفر بیضایی نمایش خود را براساس آنها بازنویسی کرده نیز حضور خواهد داشت.

گفت‌وگوی کامل نیلوفر بیضایی با رادیو بین‌المللی فرانسه بشنوید:

برای موسیقی این برنامه، از موسیقی نمایش “در این مکان و در این زمان” استفاده شده است.